Windows 8.1 mikrofon ayarları nasıl yapılır

facebook android iphone ayarlari

Windows 8.1 mikrofon ayarları nasıl yapılır
Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bu yazımızda sizlere Windows 8 ve Windows 8.1 Mikrofon Ayarları nın nasıl olması gerektiğinden, windows 8 mikrofon sorunundan ve nedenlerinden bahsedeceğiz. Özellikle daha önce Windows 7 kullanmış ve mikrofonda herhangi bir sorun yokken Windows 8.1 kullanmaya başlayınca mikrofonda sorunlar ortaya çıkan kişiler için oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu sorunun ana nedenlerinden biri mikrofon driver güncellemesi olmasına rağmen Windows 8 mikrofon sorunu ana nedeni yeni işletim sistemi ile gelen ayarlarda ufak değişikliklerin yapılmış olması.

Aşağıda karşılaşabileceğiniz sorunlarla ilgili Windows 8.1 mikrofon ayarları nasıl olması gerektiğini madde anlatacağız.

Windows 8.1 Mikrofon Ayarları

Windows 8.1 mikrofon ayarları yapmadan önce sürücülerinizin güncel olup olmadığı kontrol etmenizde yarar var. Bu işlemi yapmak için “Bilgisayar” üzerine sağ tıklayarak “Yönet” butonuna basalım. Yeni açılan pencereden “Aygıt Yöneticisine” tıklayıp “Ses, video ve oyun denetleyicileri” butonu tıklayalım. Aşağıda bulunan “VIA HD Audio(Win 8.1)” üzerine sağ tıklayarak sürücü güncelleme denetimini yapalım. Çevrimiçi sürücüleri kontrol et sekmesine tıklayarak bir süre bekliyoruz. Eğer güncel olmayan bir sürücü varsa yükleyecektir, yoksa da bu pencereyi kapatıp aşağıdaki ayarlara geçebilirsiniz. Ayarları nerede bulabileceğinizi de şöyle gösterelim:

windows 8 mikrofon ayarları 1

Dediğimiz gibi eğer sürücüleriniz güncelse aşağıdaki ayarları belirttiğimiz noktalara dikkat ederek yapmaya devam edebilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

Jak Girişlerinizi Kontrol Edin

Windows 8 mikrofon ayarları yapmadan önce jak girişlerinizin doğru olduğundan ve sorunsuz çalıştığından emin olun. Eğer hoparlörünüzden cızırtı sesi duyuyorsanız büyük ihtimalle ya mikrofon jak girişinden yada direk bilgisayar jak girişin kaynaklıdır. Bir diğer nedense ses ayarlarınızla oynamanızdan kaynaklı olabilir. Kontrollerimizi yaptıktan sonra aşağıdaki adımlara geçelim.

Mikrofon Ayarlarını Biraz Değiştirelim

Windows 8 mikrofon ayarları yaparken Windows 7’de kullandığınız bazı ayarlar hala duruyor olabilir. Genelde sorunun bu nedenden kaynaklandığı söylenir. Bu ayarlarımızı aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek güncelleyip sorunun düzelip düzelmeyeceğine bakalım.

1. Sağ altta bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayarak “Kayıt Aygıtları”nı seçelim.

windows 8 mikrofon ayarları 2

2. Üstte bulunan Mikrofon’u seçerek özellikler butonuna tıklayalım.

windows 8 mikrofon ayarları 3

3. Yukarıda göreceğiniz sekmeler içerisinde “Dinle”yi seçerek eğer işaretli ise “Bu aygıtı dinle”nin yanındaki kutucuğu boş bırakın. Mikrofon ve kulaklığınıza göre bu ayar değişmektedir iki şekilde de denemenizde fayda var. Varsayılan kayıttan yürütme aygıtını da seçtikten sonra “Düzeyler” sekmesine geçelim.

windows 8 mikrofon ayarları 4

4. Düzeyler sekmesinde mikrofonunuzun ses ayarlarının düşük olmasından kaynaklı sorunları önlemek için yukarıda olduğu gibi Mikrofon sesini 100 , mikforon basını da +30,0 dB olarak ayarlayalım. Ses de bozulmalar yaşarsanız mikrofon basını 20’ye düşürebilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra Windows 8.1 Mikrofon Ayarları tamamlanmış olacaktır. Sorununuz hala düzelmediyse Windows Updater’ı açıp yüklenmemiş tüm güncellemeleri kontrol edin ve yükleyin. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp güncellemelerinizin yüklenmesini bekleyin. Tekrar başladığında ayarların aynı şekilde olduğunu kontrol edip deneyin. Büyük ihtimal ile sorununuz düzelmiş olacaktır.

Windows 8 ve Windows 8.1 mikrofon ayarları ile ilgili farklı sorunlar da yaşarsanız aşağıdaki yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuz ile ilgili bu yazıda herhangi bir çözüm bulamadıysanız support.microsoft.com/?ln=tr” Microsoft Destek kısmına sorununuzu iletebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri numarası

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

3 thoughts on “Windows 8.1 mikrofon ayarları nasıl yapılır

 • 18 Eylül 2015 at 15:21
  Permalink

  Wİndows 10 a geçtikten sonra bilgisayarın mikrofonundan ses kaydetmiyor ama ayrı bir mikrofon taktığım zaman sorun yok lütfen yardım eder misiniz ?

  Reply
 • 18 Eylül 2015 at 14:21
  Permalink

  Wİndows 10 a geçtikten sonra bilgisayarın mikrofonundan ses kaydetmiyor ama ayrı bir mikrofon taktığım zaman sorun yok lütfen yardım eder misiniz ?

  Reply
 • 29 Şubat 2016 at 20:31
  Permalink

  Bilgisayarın mikrafonundan kendi aldığım mikrafona geçmiyor lütfen yardım edin

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir