Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

facebook android iphone ayarlari

Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?
3.8 - 10 OY

Kablolu kablosuz wifi modem şifre değiştirme: Herkesin evinde artık internet var ve genelde internet sağlayıcımızın bizlere verdiği modem ile bağlanıyoruz. İnternet hizmetinin yanında modemi de vermeleri bizi büyük bir yükten kurtarıyor. Fakat herkeste aynı modemin olması güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Bu sorunların başında kullandığımız modemlerin şifrelerinin (ayar yaptığımız arayüz ve kablosuz ağ şifreleri) aynı olması geliyor. Çoğu kullanıcı teknik ayrıntıları bilmediğinden bu şekilde kullanıyor modemlerini ve güvenlik sorunu ortaya çıkıyor.

Birazdan anlatacağım yöntem çoğunlukla tüm modemlerde aynıdır ve modem şifresi değiştirme için kullanabilirsiniz. Böylelikle kablosuz ağınıza davetsiz kişilerin girmesini engellersiniz.

Öncelikle modem şifresi değiştirme için iki adet yöntem mevcut.

facebook müşteri hizmetleri

1. Yöntem: Modem Yanında Gelen CD ile Modem Şifresi Değiştirme

Modem kutusundan çıkan CD ile modem şifresi değiştirme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kutudan çıkan CD’yi bilgisayarınıza takmanız ve ardından çıkan yönergeleri okumanız yeterlidir. Kurulum sizi yönlendirecek ve modeminizin kurulumunu gerçekleştirecektir.

2. Yöntem: Modem Arayüzünden Modem Şifresi Değiştirme

CD ile modem şifresi değiştirme nispeten daha kolay bir yöntem gibi gözükse de işler her zaman kitabına göre gitmiyor. Kullandığınız bilgisayarın CD sürücüsü olmayabilir ya da modemin şifresinin yanında ismini de değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin; “Dikkat Köpek Var” gibi.

Bunun için biraz uzun bir yol izlememiz gerekiyor. İlk olarak modeminize ethernet kablosu ile bağlandığınızdan emin olun.

Sonrasında Başlat menüsüne cmd yazın ve Enter’a basın.

Açılacak olan Windows Komut İstemi penceresine ipconfig komutunu verin. Aşağıdaki gibi bir sonuç çıkacak.

Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Altı çizili alan sizin modeminizin IP adresidir. (Bu kısım sizde farklı olabilir. Siz Varsayılan Ağ Geçidi karşısında yazan IP adresini kullanacaksınız.) Tarayıcınızı açın ve bu IP adresini yazın. Sizi kullanıcı adı ve şifre soran bir alan karşılayacak. Kullanıcı adı ve şifreyi modemin altında, kullanım kılavuzunda ya da internet üzerinde modeminizin marka modelini aratarak bulabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra açılan arayüz sayfasından Kablosuz’a gelin ve burada bulunan Kablosuz Ağ Adı, Kablosuz Ağ Şifresi kısımlarını kendinize göre değiştirip kaydedin. Eğer gerekli görürseniz modeminizi baştan başlatabilirsiniz.

Eğer modem arayüz sayfasının kullanıcı adı ve şifresini bulamıyorsanız ve modemi internet sağlayıcınızdan aldıysanız, müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri numarası

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

6 thoughts on “Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

 • 9 Ağustos 2015 at 14:37
  Permalink

  taryıcıyı nerden açmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

  Reply
 • 9 Ağustos 2015 at 13:37
  Permalink

  taryıcıyı nerden açmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

  Reply
 • 26 Haziran 2016 at 21:10
  Permalink

  Modem şifresini değiştirecem yardimci olun

  Reply
  • 29 Haziran 2016 at 19:29
   Permalink

   Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır? Modem marka modeli nedir? Ethernet kablonuz var mı?

   Reply
 • 17 Ağustos 2016 at 01:04
  Permalink

  Ben modemimin kullanıcı adı ve şifresini bir türlü öğrenemedim internete modelini ve markasını yazdım yinede bi sonuç çıkmadı yardımcı olur musunuz Modem:Airties Air2315 kullandığım internet Vodofane ev interneti

  Reply
  • 17 Ağustos 2016 at 21:52
   Permalink

   Modem Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır? Tüm Airties modemlerde kullanıcı adı admin şifre ttnet, admin, superonline gibi wifi adaptörler için airties.com.tr/support/dcenter inceleyebilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir